Monday Manna
Nedēļas raksts pasaules biznesa sabiedrībai
Kad ekonomika ir stabila un augoša, mēs esam optimistiski un arī droši veikt pirkumus un to apmaksai izmantot plaši piedāvātās aizņēmumu iespējas. taču ko darīt, kad bankas sāk celt kredītu procentus, ekonomika nav stabila un kļūst ievainojamāka, kā arī mūsu maksātspēja vairs neizskatās tik spīdoša, kā bijām cerējuši?
Novērtējot patērētāju kredīta veselību, viens no lielākajiem biznesa laikrakstiem šā gada sākumā rakstīja:
"
patērētāju parādu lielums ir kļuvis lielākais
vēsturē gan summāri, gan attiecībā pret ieņēmumiem.... Mēs ticam, ka vairums (patērētāju) spēs nomaksāt aizņēmumu maksājumus. Tomēr mazākums mājsaimniecību, kuru parādi ir ļoti lieli, nokļūs lielākās grūtībās, it sevišķi, ja, procentu likmēm augot, ekonomika grīļosies."
Jūs nevēlaties būt šo viegli ievainojamo mājsaimniecību skaitā tai laikā, kad procentu likmes aug. Ja ekonomika sagrīļosies, vai jūs būsiet tam gatavs? Tas, kā recesija jūs ietekmēs, ir atkarīgs no tā, kur jūs dzīvojat, kādā nozarē strādājat un pāri visam no jūsu finansiālās sagatavotības. Pat cilvēki ar augsti apmaksātu darbu var būt viegli ievainojami. Kā Bībelē teikts: Bagātais valda pār nabagiem, un, kas aizņemas, kļūst par aizdevēja kalpu. (Salamana Pamācības 22:7).
Ja esat saskatījuši potenciālas nepatikšanas, no tām ir iespējams izvairīties. Te ir soļi, kas šādā gadījumā var palīdzēt mazināt ievainojamību, ja tos veic savlaicīgi un nekavējoties. Lūk 10 ieteikumi:
1. Pilnīgi noteikti nepalieliniet savu pašreizējo aizņēmumu lielumu patēriņam. Vairāk nevienu kredītkarti. Vienalga kādu. Pārtraukt pirkt to, kas nav būtiskākais. Ierobežot patēriņu iedomāta dzīvesveida uzturēšanai. Izvairieties nēsāt līdzi karti skaidrās naudas izņemšanai bankomātā. Par prioritāti izvirziet hipotēku un dažādu apdrošināšanas prēmiju maksājumus.
2. Skrieniet savu kreditoru virzienā nevis projām no viņiem. Sazinieties ar ikvienu no viņiem, paskaidrojot savu budžeta situāciju un cik daudz līdzekļu jums pieejams. Esiet patiess. Parādiet visu savu kreditoru sarakstu un to, kā jūs sadalāt savu naudu starp viņiem. Ja esat devis solījumu, tad cieniet to un izpildiet.
3. Divreiz pārdomājiet pirms izlemjat pārdot savu māju. Komisijas maksas nekustamā īpašuma tirgotājiem, pārcelšanās izdevumi un citas dzīves vietas izdevumi bieži vien ir lielāki kā pašreizējie maksājumi. Tā vietā labāk kontaktējaties ar patreizējiem hipotēkas turētājiem. Viņi parasti sadarbojas ar cilvēkiem, kas parāda atbildības sajūtu. Lūdziet uz laiku samazināt maksājumus vai arī pagarināt atmaksas laiku, tādējādi samazinot katru mēnesi maksājamo summu.
4. Sargiet savu karjeru. Paaugstiniet savus sniegumus darbā jaunā līmenī un apgūstiet jaunas iemaņas. Štatu samazināšana parasti skar viduvējos. Iespējams, ka šis brīdis nav piemērots darba vietu mainīšanai, jo jūs nevēlaties būt pēdējais darbā pieņemtais, kad ekonomikā situācija pasliktinās.
5. Palieliniet naudas apjomu pārdodot izvēlētos aktīvus. Katra māja ir piepildīta ar lietām, kas vairs netiek lietotas, bet ir visai labā stāvoklī. Ievietojiet sludinājumus speciālajās avīzēs vai internetā. Velosipēdus, laivas, elektroniku un datorus var pārdot ātri, ja cena ir atbilstoša. Ja jums ir investīcijas ko pārdot, vispirms pārdodiet tās, kuras nes zaudējumus. Bieži vien jūs varat izmantot zaudējumus, lai samazinātu ieņēmumu nodokļa maksājumus.
6. Aizņemies no savas dzīvības apdrošināšanas. Politika, kas nosaka atmaksājamās naudas apjomu, pieļauj iespēju aizņemties. Ja jūs to neatmaksāsiet atpakaļ (vai nomirsiet pirms parāda segšanas), tad izmaksājumā summa benifikatoram samazināsies par neatmaksātā parāda apjomu.
7. Aizņemies no krājumiem studijām. Tas ir visas ģimenes lēmums. Ja līdz studijām vēl ir ilgs laiks jūs varat to papildināt pēc tam, kad krīze būs pārvarēta. Ja šis laiks ir tuvu, varbūt jūsu bērni var kvalificēties aizņēmumam no speciālajiem vai valdības fondiem.
8. Lai iekonservētu pieejamās naudas daudzumu, īslaicīgi pārtrauciet ieguldījumus pensijas fondos. Lai arī daudzas kompānijas plāno atļaut jums aizņemties, ņemot vērā jūsu iespējamos ieņēmumus nākotnē, mēs to neiesakām. Tas patiešām ir pēdējais salmiņš, pie kura pieķerties.
9. Ja viens parāds nomaksāts pilnībā, nesamaziniet kopējo summu parādu nomaksai. Lietojiet to naudas daudzumu, lai dzēstu nākamo būtiskāko parādu.
10. Izvairieties no bankrotēšanas. Neuzskatiet to kā vienu no iespējām. Tas ir personīga un kristieša godaprāta jautājums nomaksāt parādus pilnībā. Bankrota rēta jums saglabāsies ilgstoši un var ietekmēt turpmākos darba un sadzīves apstākļus ilgus gadus.
Autors:Ostins Praiors (Austin Pryor)
Ostins Praiors (Austin Pryor) ir izdevējs Amerikas vislabāk pārdotajam finanšu biļetenam: Sound Mind Investing, kas tiek sastādīts pamatojoties uz Bībeles pamatprincipiem. Viņš ir autors grāmatai Sound Mind Investing. Vairāk informācija pieejama web lapā www.soundmindinvesting.com.